Flebologia
Flebologia – czym się zajmuje?
Flebologia to nowoczesny sposób leczenia żylaków i innych naczyń krwionośnych kończyn dolnych bez konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego. Pozwala na skuteczne zamknięcie praktycznie każdego naczynia. Zabieg trwa kilkanaście minut (w zależności od ilości naczynek), jest wykonywany mikroigiełkami, praktycznie bezbolesny – nie wymaga podawania znieczulenia.
Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów – wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej.
Jak przebiega zabieg flebologii?
Zabieg flebologii polega na iniekcji do rozszerzonych naczyń specjalnego preparatu, który powoduje ich zamknięcie – „sklejenie żył” (proces trwający 3-4 tygodnie), a następnie ich zanik (w zależności od średnicy naczynia od kilku tygodni do kilku miesięcy). Stąd należy się spodziewać ostatecznego trwałego efektu odroczonego w czasie. Nie pozostawia on nacięć i blizn, jest bardzo dobrze tolerowany.
W miejscu po większym naczyniu może być wyczuwany powrózek (twardy, niekiedy bolesny w dotyku), który zanika – wchłania się od 1 do 12 miesięcy po zabiegu.
Dla większej pewności i precyzji efektu przed zabiegiem flebologicznym zaleca się wykonanie USG – Dopler służące wykluczeniu niewydolności głębiej położonych naczyń żylnych oraz lokalizacji tak zwanych miejsc przecieku.
Przeciwwskazania do zastosowania flebologii
- Wiadome alergie na preparaty obeliterujące,
- Duże obrzęki kończyn dolnych uniemożliwiające terapię uciskową po zabiegu,
- Ciąża,
- Choroba nowotworowa,
- Unieruchomienie/ brak aktywności ruchowej,
- Choroby autoimmunologiczne,
- Zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
- Ostra faza zakrzepicy w żyłach głębokich i powierzchniowych,
- Nasilone infekcje – miejscowe lub ogólne.
Możliwe działanie uboczne flebologii
Zabiegi flebologiczne mogą powodować bardzo rzadkie najczęściej przejściowe działania uboczne, do których należą:
- Siniaki,
- Przebarwienia zanikające – do roku (stałe tylko w 1%),
- Obrzęki kostek,
- Miejscowa reakcja alergiczna na użyty preparat,
- Zapalenie żyły,
- Bolesność obszaru poddanego zabiegowi,
- Naczynka wtórne w miejscu zabiegu (tak zwany matting),
- Martwica skóry przy wynaczynieniu leku (bardzo rzadko).
Zabiegi z zakresu flebologii – co potem?
Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności z małymi wyjątkami:
- należy unikać uprawiania sportów siłowych i
- ekspozycji na słońce przez 30 dni.
Specjalnym zaleceniem jest co najmniej 30 minutowy spacer bezpośrednio po flebologiioraz wzmacniające znacznie efekt zabiegu noszenie rajstop, pończoch przeciwżylakowych o klasie II nacisku. Leczenie uciskowe powinno trwać:
- Co najmniej 3-6 miesięcy w terapii żylaków,
- Co najmniej 7-10 dni w terapii naczyń siatkowych.
Pojedynczy zabieg daje efekt 30 50% w obszarze poddanym terapii. Można go powtarzać w odstępie 2 -4 tygodni. Dobry efekt uzyskuje się najczęściej już po 2- 3 sesjach.
Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.