Toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa – zbawienny w medycynie estetycznej jad kiełbasiany
Toksyna botulinowa Poznań – substancja z rodziny neurotoksyn, wytwarzana głównie przez Clostridium botulinum, zajmuje w medycynie estetycznej miejsce szczególne, gdyż jest jednym z najlepszych reduktorów zmarszczek i deformacji związanych z nieprawidłowym napięciem mięśni.
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej wykonuje się w formie iniekcji bardzo cienką igłą, stąd nie wymaga on stosowania znieczulenia. Odczuwalne są jedynie wkłucia, które robi się punktowo, bezpośrednio w brzuśce mięśni.
Cały zabieg, w zależności od ostrzykiwanego obszaru trwa od 15 do 45 minut. Nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, poza zapoznaniem się z listą przeciwwskazań i wyeliminowaniem ich.
Dawki toksyny stosowane w medycynie powinny być indywidualnie dobierane do konkretnego pacjenta, z uwzględnieniem typu zmarszczek oraz obszaru skóry, tak by ograniczyć jej działanie jedynie do okolicy podania.
Mechanizm działania toksyny botulinowej
Botoks Poznań polega na łączeniu się ze specyficznym białkiem części presynaptycznej płytki nerwowo-mięśniowej – synaptogaminą i hamowaniu uwalniania acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowo-mięśniowych, co powoduje rozluźnienie mięśni.
Ta właściwość sprawia, że toksyna botulinowa podawana w sposób kontrolowany znalazła swoje zastosowanie najpierw w medycynie – głównie w neurologii i okulistyce, potem w leczeniu bólu, nadpotliwości i problemów z przełykiem i przełykaniem oraz w medycynie estetycznej. Od 2002 roku będąc substancją oficjalnie uznaną jako środek do redukcji zmarszczek u osób poniżej 65 roku życia.
Botulina jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w chirurgii estetycznej do wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy, uzależnionych od działających mięśni.
W Polsce dopuszczone do stosowania preparaty z toksyny botulinowej typu A to: Azzalure, Botox, Dysport, Vistabel oraz Xeomin.
W medycynie estetycznej toksynę botulinową stosuje się przy:
- Zmarszczkach: poprzecznych czoła, między brwiami „lwiej zmarszczce”, „zmarszczce marsowej”, wokół oczu – „kurze łapki”, powieki dolnej, wokół ust, na brodzie – „broda czarownicy”, szyi i dekoltu,
- Opadających kącikach ust,
- Opadającej powiece górnej i brwi,
- Uśmiechu dziąsłowym „gum smile”,
- Bruksizmie,
- Nadpotliwości,
- Chęci poprawy linii żuchwy – „Nefretete lift”,
- Chęci uzyskania efektu „otwarcia oka” oraz tak zwanego „refresh look”.
Toksyna botulinowa – bezpieczny poziom jej stosowania
Coraz szersze stosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej wymusza wskazanie zagrożeń wynikających z jej stosowania, ponieważ jest to toksyna, która jeśli dostanie się do organizmu w sposób niekontrolowany (poprzez zakażone jadem kiełbasianym mięso), może wywołać groźne dla zdrowia skutki – zatrucie, paraliż.
Kontrolowane podawanie toksyny botulinowej w medycynie na poziomie dawek bezpiecznych, to znaczy jednorazowo 60 do 100 j. m. podczas jednego zabiegu, nie częściej niż 2-3 razy w roku, w odstępach 4-6 miesięcy jest bezpieczne i nie należy się go obawiać. Istnieje bowiem znaczny margines bezpieczeństwa pomiędzy dawką terapeutyczną a toksyczną, który wynosi 2500-3000 j. m.
Należy też pamiętać, że zbyt częste podawanie toksyny botulinowej lub stosowanie zbyt dużych dawek może prowadzić do wytworzenia przeciwciał neutralizujących i w konsekwencji powodować oporność na leczenie.
Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu toksyną botulinową mogą być bezwzględne i względne.
Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:
- Okres ciąży i karmienia piersią,
- Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego – myastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona,
- Nadwrażliwość na składniki preparatu – albuminy ludzkie,
- Leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi: gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna), aminochinoliną – chlorochina, hydroksychlorochina, D-penicylaminą, cyklosporyną, tubokuraryną, pancuronium, galaminą, sukcynylocholiną, linkomycyną, tetracykliną oraz polimyksyną,
- Miejscowe infekcje skórne.
Do przeciwwskazań względnych zalicza się:
- Schorzenia przebiegające z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- Stosowanie leków rozrzedzających krew,
- Oczekiwania niewspółmierne do realnych możliwości.
Toksyna botulinowa – działania niepożądane i powikłania
Aplikacja toksyny botulinowej w dawce bezpiecznej, z zachowaniem zaleceń i pod kontrolą specjalisty jest stosunkowo bezpieczna i występuje jedynie niewielki (mniej niż 3%) odsetek powikłań i działań niepożądanych. Obejmują one:
- Ból,
- Zasinienie, krwawienie naczynkowe w miejscu iniekcji,
- Niewielki, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu podania,
- Sporadycznie powtarzające się bóle głowy, nieznaczne zaburzenia widzenia, nudności (nawet tydzień po zabiegu),
- Objawy grypopodobne,
- Reakcję nadwrażliwości,
- Odczyny alergiczne,
- Gorączkę.
Bardzo rzadko po poddaniu toksyny botulinowej w celu redukcji zmarszczek, mogą powikłania tymczasowe i mijające bez śladu:
- Opadanie lub osłabienie mięśni,
- Asymetria,
- Problem z mruganiem, wywinięcie powieki, opadanie powieki (w zabiegach w okolicy oczu),
- Opadanie kącika ust – w iniekcjach powyżej ust.
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej – co potem?
Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu można wrócić do domu, do pracy. Niemniej jednak dla uzyskania lepszego efektu, warto zastosować się do poniższych zaleceń:
- By nie spowodować przemieszczenia się preparatu, przez kilka godzin bezpośrednio po iniekcji, nie należy wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w okolicy poddawanej ostrzykiwaniu,
- Przez 4 godziny po zabiegu nie powinno kłaść się, schylać głowy w dół,
- Należy unikać wysokich temperatur – przez 4 godziny nie należy korzystać z sauny, suszyć włosów suszarką, odbywać wizyty u fryzjera,
- Nie powinno się latać samolotem do 72 godzin po zabiegu, ze względu na zmiany ciśnienia mogące spowodować przemieszczenie się wstrzykniętego preparatu.
Pierwsze efekty terapii widoczne są już po 2-3 dniach, a maksymalne działanie toksyny botulinowej występuje po około od 2 do 6 tygodni i utrzymuje się przez 2 do 6 miesięcy.